Restleşmenin maliyeti 1 milyar dolar!

İlişkilerin normale dönmesine rağmen Rusya Türk domatesine uyguladığı yasağı kaldırmayınca, Türkiye Rusya’dan tahıl alımını frenleme kararı aldı. Karşılıklı restleşmenin maliyeti 1 milyar doları geçiyor.

Restleşmenin maliyeti 1 milyar dolar!

Haber / Hidayet Dağıstanlı
Türkiye’nin attığı karşı adımın maliyetini hesaplayan Rus ekonomi gazetesi Kommersant, “Türkiye tahıl pazarının kapanması bize 500 milyon dolarlık fatura çıkartacak” haberi ile duyurdu.

Türk domatesi ve salatalığa uygulanan yasağın faturası da yaklaşık 500 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Böylece iki ülke arasında yaşanan restleşmenin faturası toplamda 1 milyar doları buluyor. 

Sektörden birçok uzmanın görüşüne yer verilen haberde, “Tahıl piyasasında sezon sonu olarak bilinen önümüzdeki haziran ayına kadar Türkiye’ye 1 milyon ton buğday, 400-700 bin ton mısır, 100-200 bin ton ay çiçek küspesi ve 250-350 bin ton ay çiçek yağı satabilirdik. Bu dört tahıl ürününden elde edilebilecek gelir toplandığında ortaya yaklaşık 500 milyon dolar fatura çıkıyor” tespitine yer verdi. Rusya’nın uçak krizi hemen sonrasında 2016 yılı Ocak ayında uygulamaya başladığı ve günümüzde bir türlü kaldırmaya yanaşmadığı Türk domatesi ve salatalığa uyguladığı yasağın faturası da yaklaşık 500 milyon dolar olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 18:19

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52