Sivas'ta 1 kilo 200 gramlık domates

Sivas'ın Suşehri ilçesinde esnaf olan Mustafa Çağan, kendisine ait bahçesinde Koyilhisar domatesi olarak bilinen 1 kilo 200 gram ağırlığında domates üretti. Çağan yeni hedefini de açıkladı.

Sivas'ta 1 kilo 200 gramlık domates


Gıdavitrini - Sivas'ın Suşehri ilçesinde esnaf olan Mustafa Çağan, kendisine ait bahçesinde 1 kilo 200 gram ağırlığında domates üretti. Suşehri'nde yaşayan ve bakliyat esnaflığı yapan Mustafa Çağan, ilçe merkezi yakınlarındaki kendisine ait bahçesinde 1 kilo 200 gram ağırlığında 'Koyulhisar' cinsi yöreye özgü domates yetiştirdi.

HEDEFİM 2 KİLOGRAM
Domates iriliği ile görenlerin dikkatini çekti. Çağan domates üretiminde hiç bir katkı maddesi ve gübre kullanmadığını belirterek, "Bahçemde yetiştirdiğim domateslerden bir tanesi 1 kilo 200 gram geldi. Bunun devamı da var. Bu domatesler tamamen doğal ve organik. Bu şu ana kadar yetişen en iri domateslerden biri oldu. Daha önceden 900-920 gram ağırlığına kadar domates yetiştirmiştim. Hedefim 2 kilogram gelecek domatesler üretmek." dedi.

Koyulhisar domatesinin tamamen yöreye özgü bir ürün olduğunu, görüntüsü ve iriliğinin yanı sıra aroması ile de çok sevildiğini belirten Çağan, hassas terazi ile tarttığı domatesi daha sonra dilimlere ayırarak yedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 14:47

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52