Kurban fiyatlarında yüzde 30 artış var!

GTH Bakanı Fakıbaba'nın, "kurbanlık fiyatları geçen yılın fiyatlarından farklı olmayacak" açıklaması piyasada karşılık bulmadı! Niğde’de kurbanlıklar geçen yıla göre yüzde 30 arttı.

Kurban fiyatlarında yüzde 30 artış var!


Gıdavitrini - Göreve ilk başladığı günlerde kurbanlık fiyatlarıyla ilgili açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarının geçen yılın fiyatlarından farklı olmayacağını söylemişti. Ancak, Kurban bayramı yaklaştıkça, tüketici piyasa gerçekleriyle yüzleşmeye başladı.

Niğde Kasaplar ve Fırıncılar Odası Başkanı Murat Yenel, Niğde’de kurbanlıklarda geçen yıla göre yüzde 25-30 arası artış olduğunu söyledi. Başkan Yenel, küçükbaş kurbanın 700 ile bin 300 TL arasında, büyükbaş hissesinin ise bin 200 TL ile 2 bin TL arasında olduğunu söyledi.

Yenel, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının dişi kurbanlık kesilmesinin yasakladığını ve vatandaşların bu konuda dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Kurbanlık hayvanların, sağlıklı, besili, organlarının tam ve eksiksiz olmasına dikkat edilmesi ile ilgili önemli bilgiler veren Yenel, açıklamasına şöyle devam etti:
"Kurbanlık hayvanların kulaklarında küpe olması, büyükbaş hayvanların 2 yaşını, koyun ve keçilerin 1 yaşını doldurmuş olmaları, kuzuların ise 6 aydan büyük olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca vatandaşlarımız, Niğde Belediyesi Mezbahası, Tarım Açık Cezaevi Müdürlüğü Mezbahası, haricinde belediyenin belirlediği yerlerde kesim yapması gerekiyor".
Kaynak: iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 15:23

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52