Makarna sektörüne yön veriyor

Türkiye’nin makarna ihracatında yüzde 25 pay alan OBA Makarna, 2016 yılında Güney Amerika, Uzak Doğu, Güney Kore ve Japonya’da güçlenmeyi hedefliyor.

Makarna sektörüne yön veriyor


Gıdavitrini - Türkiye’nin en büyük üretim tesisine sahip olan yarım asırlık dünya markası OBA Makarna, makarna üretimini ve ihracatını artırmaya devam ediyor. 80 ülkede faaliyet gösteren ve Türkiye’nin makarna ihracatında yüzde 25 pay alan OBA Makarna, 2016 yılında Güney Amerika, Uzak Doğu, Güney Kore ve Japonya’da güçlenmeyi hedefliyor.

Bundan tam yarım asır önce Gaziantep’te kurulan ve 2005 yılında Özgüçlü ailesi tarafından satın alınan OBA Makarna, Türkiye’nin makarna sektörüne yön vermeye devam ediyor. Türkiye’nin en büyük üretim tesisine sahip olan OBA Makarna, günlük 1000 tonluk üretim kapasitesi ile ülkemizin Anadolu sermayesine sahip en önemli markalarından biri olarak öne çıkıyor. Makarna tüketiminin 500 bin ton hacmi aştığı Türkiye’de, marka, bu pazara 50 bin tonluk bir hacimle katkıda bulunuyor.

Dünyanın 80 ülkesinde başarıyla faaliyet gösteren OBA Makarna, global pazarda sahip olduğu etkin konumu da korumayı sürdürüyor. Türkiye’de ihraç edilen her 4 paket makarnadan biri OBA Makarna etiketini taşırken, 2015 yılında 500 milyon TL’nin üstünde ciro açıklayan marka, şu anda 500 kişi istihdam ediyor ve bu yıl ortalama yüzde 20’nin üstünde bir büyüme planlıyor. 

Günümüzde, global makarna pazarında 250 bin tonluk bir hacmi elinde tutan markanın en büyük pazarı yüzde 50 ile Afrika olurken, OBA Makarna’nın CEO’su Alpaslan Özgüçlü, şirketin 2016 yılı hedefini şu sözlerle açıklıyor: “Türkiye ekonomisi için ihracatın ne denli önemli olduğunu biliyoruz ve bu doğrultuda biz de ülke ekonomimize en yüksek seviyede katkı yapmayı amaçlıyoruz. Hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda çalışmalarımız yükselen bir ivme ile devam ediyor. Örneğin, bu yıl Güney Amerika, Uzak Doğu, Güney Kore ve Japonya’da güçlenmeye başladık, ilerleyen günlerde bu pazarlarda büyümeye devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 13:26

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52