Peynirle sağlıklı nesiller yetişiyor

Peynir, yapısı itibarıyla en sağlıklı fermente süt ürünleri arasında yer alıyor. Türkiye’de tüketimi her yıl artan peynir, özellikle çocukların gelişimi açısından büyük önem taşıyor.

Peynirle sağlıklı nesiller yetişiyor


Gıdavitrini - Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, peynirin kemik ve dişlerin sağlıklı gelişiminde rol oynayan kalsiyumun desteklenmesi açısından önemini belirterek, bir dilim lokum kıvamında peynirin mucizevi etkileri olduğunu dile getiriyor. Kahvaltıda tüketilmesinin yanı sıra okul çağındaki çocukların beslenme çantalarına da konacak bir dilim peynirin çocukları tok tutacağına ve sağlıklı beslenmeyi sağlayacağına değinen Dönmez, peyniri her öğünde yemenin faydalarına dikkat çekiyor.

RAHAT UYKU İÇİN BİRE BİR

Peynirin hem çocuklar hem de yetişkinler için birbirinden farklı pek çok faydası bulunuyor. Peynirin, sütte olduğu gibi triptofan aminoasidini içerdiğini anlatan Dönmez, şöyle devam ediyor: “Vücudumuzda mutluluk hormonu olarak bilinen ve iyi bir uyku için gerekli olan serotonin maddesinin vücutta üretilmesi için triptofan aminoasidine ihtiyaç vardır. Yatmadan en az 1 saat önce küçük bir dilim peynir tüketmek, serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku uyumanıza destek olur.”

Uygun koşullarda üretilmeyen ve depolanmayan peynirlerin mikrobiyolojik açıdan sağlığı tehdit edebileceğine de dikkat çeken Dönmez, en sağlıklı peynirin kalite ve kontrollerin sıkı yapıldığı güvenilir markaların paketli ürünlerinden geçtiği konusunun da altını çiziyor.

HER TADA UYGUN PEYNİR

Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk ise 20’den fazla peynir çeşidini tüketiciyle buluşturduklarını dile getirerek, şunları söylüyor: “Özellikle sürme, süzme ve tel peynir gibi çeşitlerimiz, çocuklar ve gençler tarafından çok seviliyor. Yine lokum kıvamında peynir de herkes tarafından beğenilen ve kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan bir ürün.. Ekici olarak tüm ürünlerimizde birinci kalite süt kullanıyoruz. Dolayısıyla ebeveynler, tüm peynirlerimizi çocuklarına gönül rahatlığıyla yedirebilirler.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2016, 14:50

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52