Mutfağın "ruhu"na UNESCO koruması

Şanlıurfa mutfağı için önemli bir adım atıldı. "UNESCO'nun Dünya Gastronomi Şehri" unvanı için uluslararası yarışma düzenleniyor.

Mutfağın
Şanlıurfa'da, "UNESCO'nun Dünya Gastronomi Şehri" unvanını alabilmek için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. Vali Yardımcısı Cengizhan Yılmaz başkanlığında oluşturulan heyetin adaylık başvurusunun ardından ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmaları hızlandırıldı.

Dünyada bu unvana sahip Cheng Du, Zahle, Popayan, Ostersund ve Jeonju şehirlerinden destek mektupları alan heyet, Türkiye'deki projelerini yoğunlaştırdı. Çalışmalar kapsamında ekim ayında, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu ile Dünya Aşçılar Birliği işbirliğiyle uluslararası yemek yarışması düzenlenecek.  

Yarışma teması ise Göbeklitepe'den yola çıkılarak "Dünyanın en eski mutfağı" oldu.

Vali Yardımcısı Cengizhan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve diğer ilgililer tarafından Mutfak Müzesi'nde gerçekleştirilen toplantıda, yarışma ve adaylık başvurusundaki yol haritası değerlendirildi.

Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın hem tarih hem de kültürel anlamda önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Şehrin mutfak kültürüne değinen Yılmaz, "Bu anlamdaki potansiyelimizi dünyaya tanıtmak istiyoruz" diye konuştu.

Güvenç de Şanlıurfa'nın "UNESCO'nun Dünya Gastronomi Şehri" unvanını alacağına inandığını kaydetti.

"UNESCO'nun Dünya Gastronomi Şehri" sonuçları 30 Kasım 2014'te açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 17:06

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52