Artık, gerçek lahmacun yiyeceğiz

Tüketicilerden gelen yoğun şikayetler üzerine, lahmacunda et oranı yüzde 25’den yüzde 35’e çıktı. Bol soğanlı ve yeşillik dolu lahmacunlar yerine, daha etli lahmacun devri başlıyor.

Artık, gerçek lahmacun yiyeceğiz


Türk Standartları Enstitüsü (TSE), tüketicilerden gelen yoğun şikayetler üzerine belirlenen standart uyarınca lahmacunda et oranını yüzde 25’den yüzde 35’e çıkarttı. Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, TSE’nin bu kararı ile Türk mutfağının en lezzetli tatlarından lahmacunda yeni dönem başladığını, bol soğanlı ve yeşillik dolu lahmacunların yerini daha etli malzemeye bıraktığını söyledi.

BOL SOĞANLI AZ KIYMALI LAHMACUN DEVRİ BİTTİ
Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
"Son yıllarda artan ve tüketicilerden gelen şikayetleri dikkate alan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde, lahmacun harcındaki kırmızı et oranı, yüzde 25’ten yüzde 35’e çıkarıldı. Böylelikle 'bol soğanlı-az kıymalı’ lahmancun devri kapandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin yapacağı denetimlerde, standartların altında üretim yapan işletmelere 14 bin 700 lira ceza kesilecek. Düzenleme çerçevesinde, lahmacundaki protein oranı yüzde 4’ten 6’ya yükselecek. Uygulama ile artık tüketici soğan yerine kırmızı eti bol lahmacun yiyebilecek. Yılda ortalama 3.5 milyar adet tüketildiği tahmin edilen lahmacunla ilgili yapılan düzenlemeyle artık herkes kafasına göre lahmacun yapamayacak. Tavuk döner konusunda da düzenleme bekliyoruz. Bugün hala 1 liraya 2 liraya tavuk döner satan yerler var. Bu konuda da gerekli önlemlerin alınması gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 14:10

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan kesici.
Hasan kesici. - 8 yıl Önce

Yapmş olduğun açiklamaya katlıyom yillardan beri bu meslekteyim g.antepliyim.1986.yildir firinciyim bir yere iş başi yaptim patronla tartıştım ben bu kiymayi yapam dedim kele kiymasi kemikten siyrilmiş kiyma.benim vijdanim rahat etmez dedim iş elbisemi çikarip attim gidiş o gidiş çok lüks yerde çaliştim mesala.kaşibeyaz. maben ziya tike hanedan beşiktaş şirvan buralarda böyle bir şey görmedim adam bu meslekten anlmiyor işin üçkahitliğini öğreniyor bu mesleği yapan bunu yapmaz ilk kendine yapacaksin beğenceksin sonra müşteriye vercksin gercek bunu yapan mahle arasini yapar yeterince dentim olursa biraz herkes elini vijdana birakir bir işi yaptinmi durust yapacaksin yok kardeşim lahmacun olsun pide olsun adam gibi yapacaksin hakini alacksn inşAllah devletimiz yeterince..denetim yapar uğurdundar gibi hepinize sayglar .

SIRADAKİ HABER

banner50

banner52