Tüketiciye tonlarca GDO'lu somon yedirdiler

Dünyanın insan tüketimi için genetiği değiştirilmiş (GDO) ilk hayvansal ürünü olan 5 buçuk ton somon balığının, Kanada'da halka bilgi verilmeden satışa sunulduğu açıklandı.

Tüketiciye tonlarca GDO'lu somon yedirdiler


Gıdavitrini - Kanada'da genetiği değiştirilmiş 5 buçuk ton somonun, tüketiciye herhangi bir bilgi verilmeden satıldığı ortaya çıktı. Merkezi Ottowa'da bulunan araştırma grubu Canadian Biotechnology Action Network Koordinatörü Lucy Sharret, dünyanın insan tüketimi için ilk genetiği değiştirilmiş hayvanı olan ve 'AquAdvantage' adı verilen somon balığının satışı için Mayıs ayında 'Health Canada'nın' yeşil ışık yaktığını ancak bu balığın nerede ya da ne zaman satışa çıkarılacağı konusunda kimseye bilgi verilmediğini belirtti.

Rus haber sitesi sputniknews'te yer alan habere göre, balığın bu kadar kısa sürede satışa çıkarılacağını beklemediklerine işaret eden Sharret, "GDO'lu somon balıkları nisan ya da temmuz ayında satışa çıkmış ancak biz bunu ağustos ayında ortaya çıkardık" dedi.
ÜRETİMİ YAYGINLAŞIRSA
ÇEVREYE VERİLECEK ZARARDAN ENDİŞELİYİZ

"GDO'lu somon balıklarının üretimi yaygınlaşırsa özellikle çevreye verilecek zarardan endişeliyiz" diyen Sharret, "Kanada'da, raflara konan GDO'lu gıdaların üzerine etiket yapıştırma zorunluluğu yok. Bu nedenle Kanadalılar GDO'lu somonları farkında olmadan tüketiyordu. Piyasa üretimi hakkında kamuoyuna yapılmış bir duyuru yoktu ve GDO'lu somonların hangi restoranlarda ve marketlerde satıldığını bilmiyoruz" şeklinde konuştu.

'AquAdvantage' adı verilen GDO'lu somon balığı, merkezi ABD'nin Massachusetts eyaletinde bulunan biyoteknoloji şirketi 'AquaBounty Technologies' tarafından geliştirilmişti.

GDO'lu ürünlerin tüketiminin insan sağlına zarar verdiği konusunda tartışmalar bulunuyor. Uzmanlar, çiftlik balıklarının ekosisteme bırakılmasının yabani türleri tehdit edebileceğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 14:09

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52