Baklavanın içine bunu da koydular!

Baklava içerisine fıstık yerine değişik bitkiler ilave eden uyanıklar, toplum sağlığıyla oynuyorlar. Sektör temsilcileri ise ilgili makamları göreve çağırıyor.

Baklavanın içine bunu da koydular!
Son yıllarda çeşitli bahanelerle fıstık fiyatlarına gelen zam, tüketiciye gıda hilesi olarak yansıdı. Baklava içerisine fıstık yerine değişik bitkiler ilave eden uyanıklar, toplum sağlığıyla oynuyorlar. Sektör temsilcileri ise ilgili makamları göreve çağırıyor.

Artan maliyetleri fiyatlara yansıtamayan üreticiler merdiven altı üretim yapanlardan yana dertli.

Kurumsal baklava üreticileri, baklavanın vazgeçilmezi olan ceviz ve Antep fıstığı yerine kurutulmuş maydanoz, bezelye, kilosu 1.5 lira olan yer fıstığı kullandıklarını belirtiyor. Saray Tatlıcısı Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Avlukyarı, antep fıstığının 35 liradan 120 liraya yükseldiğini belirterek, “16 lira olan fındık şu anda 40 TL. Un ise 3 ay önce 35-40 liraydı. Şimdi 50 kiloluk torba fiyatı 150 TL"  dedi. 
BAKANLIK AÇIKLAMA YAPMALI 
Yakup Avlukyarı, Tarım Bakanlığı'nın, bir an önce bu maliyetleri aşağı çekme adına ithalat yapacağı yönünde bir açıklamada bulunmasını istedi. 
YEŞİL TAHTA BOYASI VAR
Avlukyarı “Ülkemizin 2 yıllık ihtiyacı fındık depolarda.  Kilosu 1,5 lira olan yer fıstığı, Antep fıstık niyetine yeşil tahta boyası katılarak kullanılıyor. Kurutulmuş maydanoz toz haline getiriliyor. Bezelyeler çekilerek Antep fıstığı yerine baklavaya katılıyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 13:06

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52