Türkiye'nin etle ilgili bir ihtiyacı yok

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, etle ilgili şu anda Türkiye'nin önemli bir ihtiyacının olmadığını, bir ihtiyaç olursa tekrar ithalata girebileceklerini söyledi.

Türkiye'nin etle ilgili bir ihtiyacı yok


Gıdavitrini - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, tarımı olmayan ülkenin mutfağı olmayan eve benzeyeceğini söyledi. Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden ve daha sonra Hendek ilçesinde Sakarya Ticaret Borsasınca (STB) düzenlenen mini sektör toplantısında iş adamı ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Bakan Pakdemirli, et sektörüyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

"TÜRKİYE 2021 SONU İTİBARİYLE ET İTHAL ETMEYECEK"
Toprağın ve tarımın siyaseti olmayacağını vurgulayan Pakdemirli, "Tarım, savunma sanayisinden daha önemlidir. Neden? Çünkü her şeyiniz olabilir. Roketleriniz, uçaklarınız, her türlü teknolojiniz olabilir ama evde buzdolabı boşsa, insanların karnı açsa burada yapacak bir şey yok. En temel ihtiyacımız tarım ve gıda. Bu anlamda tarımı her zaman her şeyden daha önemli konumda olduğunu söylüyorum." dedi.

Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin küçükbaş hayvan ve süt sığırı varlığında Avrupa Birliği'nde (AB) birinci, büyükbaş hayvan varlığında ise Fransa'dan sonra ikinci sırada bulunduğuna işaret ederek, Avrupa'da en büyük tarımsal hasılaya sahip ülke olarak kaynakları çok iyi kullandıklarını, çok daha iyi kullanılması gerektiğini kaydetti.

Tarımda üretim artışlarına değinen Pakdemirli, zaman zaman etle ilgili birtakım problemlerin yaşandığını ifade etti.

ET TÜKETİMİ ARTTI
2002'de kişi başına bir yılda 6.1 kilogram et tüketildiğini, 2017'de bunun 14 kilograma çıktığını kaydeden Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yani et tüketimimiz öyle bir artmış ki hayvancılıktaki et üretim miktarımız buna yetmemiş. Tavuk 10 kilogramdan 26'ya çıkmış, bu tarafta ihracatımız var. Balık 6.7 kilogramdan 5.5 kilograma düşmüş. Demek ki fazla ete yönelmişiz. Balık sağlıklı olduğu için her zaman balığın tüketilmesini tavsiye ediyorum. Etle ilgili şu anda Türkiye'nin önemli bir ihtiyacı yok, bir ihtiyaç olursa tekrar ithalata gireriz. Ama bugün itibariyle Türkiye'nin belirli bir süre daha aşağı yukarı ekim-kasım gibi söylemiştim, en az 6 ay daha et ihtiyacımız yok. Şu anda da belli süre daha ihtiyacımız yok, bunun planlamasını da gerekirse yaparız. İnşallah 2021 sonu itibariyle Türkiye bir daha kasaplık et ya da canlı hayvan ithal eden bir konumda olmayacak."

KONKORDATO TALEP EDEN FİRMAYA "YEM DESTEĞİ" MÜJDESİ
Adana'da bir tavukçuluk firmasının konkordato talep ettiğini hatırlatan Bakan Bekir Pakdemirli, "Biraz evvel Adana Valimizle de görüştüm. Valimize, Tarım İl Müdürümüze ve bakanlık bürokratlarımıza da teşekkür ederim. Bu iş çözülmüş oldu. Tabii ki gönül bunları görmek istemiyor ama tabii ki serbest piyasa koşullarında yaşıyoruz. Bunu yaşarken de işte bir yandan bazı firmalar batıyor, bazı firmalar çıkıyor. Konkordato ilan etmiş bir firmanın bu işte yem desteği sağlayamadığını gördük. Tarafımızca yapılan girişimlerden sonra yapılan protokollerle artık yem desteğinin sağlanacağını ve civcivlerimizin yaşayacağını öğrendik. Bu tabii ki hem beni hem bakanlığımız bürokratlarını ve kamuoyu vicdanını rahatlatan bir gelişme olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 18:03

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 5 yıl Önce

Et alamayacak durumdayız ete ihtiyacımız kalmadı soğan , patates alsak yeter

SIRADAKİ HABER

banner50

banner52