Son yılların 'en ballı' hasadı

Kestane balı rekoltesinde son yılların üzerine çıkılması üreticinin yüzünü güldürdü. Geçen yıl 50 ton olan kestane balı rekoltesi bu yıl 70 tona yükseldi. Üreticiler, son yılların en ballı hasadını yapıyor.

Son yılların 'en ballı' hasadı


Gıdavitrini - Kastamonu'nun sahil ilçelerinde üretilen kestane balındaki yüksek rekolte, üreticinin yüzünü güldürdü. Kastamonu Arı Yetiştiriciliği Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Salim Şahiner, geçen yıl 50 ton civarında olan kestane balı üretiminin bu yıl 70 tona ulaştığını söyledi.

Üreticilerin son yılların "en ballı" hasadını yaptığını belirten Şahiner, "Karadeniz sahilindeki ilçelerimizde kestane balı rekoltesinde son yılların üzerine çıkılması üreticilerimizi sevindirdi. Geçen yıl 50 ton olan kestane balı rekoltesi bu yıl 70 tona yükseldi. Kovanlardan alınan bal, iç ve dış piyasada tüketiciye ulaştırılıyor" dedi.

KİLOGRAMI ORTALAMA 120 LİRADAN SATILIYOR

Tüketicilerin kestane balı talebinin hasattan aylar öncesinde başladığına işaret eden Şahiner, şöyle devam etti:
"Abana, Bozkurt, Çatalzeytin, Cide, Doğanyurt ve İnebolu olmak üzere 6 ilçemizde yoğun olarak kestane balı üretimi yapan arkadaşlarımız var.
Sahil bandında Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği'ne bağlı 400 civarında üyelerinin profesyonel anlamda bu işi yaptığını ifade eden Salim Şahiner, "Yaklaşık 7 bin kovan civarında arımız bulunuyor. Kovan başına ortalama 10 kilogramlık üretim miktarından bahsedebiliriz. İnşallah bu sezon tüketicilerimizin taleplerini geri çevirmeden kestane balı ihtiyacı karşılanacak" dedi.
Salim Şahiner, tezgahlarda yerini almaya başlayan kestane balının kilogramının ortalama 120 liradan alıcı bulduğunu kaydetti.
Kaynak: haber7.com

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 15:08

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52