TZOB'dan TÜİK’e 'uçurum' eleştirisi!

TZOB, bazı bölgelerde TÜİK'in belirlediği rakamlarla komisyonun belirlediği rakam arasında yüzde 60 fark olduğunu açıkladı.

TZOB'dan TÜİK’e 'uçurum' eleştirisi!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TÜİK'in açıkladığı verimlilik rakamlarının sağlıklı olmadığını savunarak, "Bazı bölgelerde TÜİK'in belirlediği rakamlarla komisyonun belirlediği rakam arasında yüzde 60 fark var. Bu çok büyük bir rakam hatta uçurum" dedi.

Bugün ocak ayı getiri araçları arasında birinciliği İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın elde etmesi, ilk ayı kayıpla kapatan piyasada şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Bayraktar, TÜİK'in açıkladığı verimlilik rakamları nedeniyle çiftçinin gelir kaybına uğradığını öne sürdü. Geçmiş yıllarda ilçelerde kurulan komisyonlar aracılığıyla verimlilik rakamlarının belirlendiğini anımsatan Bayraktar, artık TÜİK'in tüm illeri kapsayan verimlilik rakamının esas alındığına dikkati çekti.

"Çiftçimizin bu konuda önemli şikayetlerini alıyoruz" diyen Bayraktar, çiftçilerin TÜİK'in belirlediği verimlilik rakamlarını çok düşük bulduğunu aktardı.

Bayraktar, bu uygulamayla çitçilerin zarara uğradığını iddia ederek, şu ifadeleri kullandı:
"Bu konuda bakanlığa şikayetlerimizi ilettik. Sanıyorum eski sisteme geri dönüş olacak. Çünkü çiftçimiz zarar uğruyor. TÜİK'in açıkladığı verilerin sağlıklı olduğu kanaatinde değilim. Bazı bölgelerde TÜİK'in belirlediği rakamlarla komisyonun belirlediği rakam arasında yüzde 60 fark var. Bu çok büyük bir rakam hatta uçurum.
Bu uçurum kabul edilemez. Yani çiftçi 2 lira pirim alıyorsa artık 1 lira pirim alacak demektir. Zaten üretici için primler fevkalade önemli. Bu pirimi yüzde 50 aşağıya çektiğiniz zaman üretim gücünü kaybedeceğiz. Bu üretim rakamlarını da olumsuz etkiler."
Bayraktar, TÜİK'in verimlilik rakamlarının düzeltileceğini ve bu konuda bir iyileştirme yapılacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52