Anadolu kadını kış hazırlığına başladı

Anadolu genelinde sonbahar hazırlıkları hız kazandı. Bu kapsamda Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde, evlerde kadınlar tarafından domates ve biber salçası yapımına başlandı.

Anadolu kadını kış hazırlığına başladı


Gıdavitrini - Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde evlerde kadınlar tarafından domates ve biber salçası yapımına başlandı. Sarıgöllü ev kadınları tarafından kış aylarında değerlendirilecek olan biber ve domates salçası yapımı yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

İmece usulü ile bir araya gelerek birlikte salça yaptıklarını belirten ev kadını Emine Hasırcı, "Kışlık salçalarımızı havaların sıcak olduğu zamanlarda yapmayı tercih ediyoruz. Kış aylarında yemeklerin içlerine koyduğumuz biber ve domates salçaları yıl boyunca yetecek kadar yapmaktayız. Zira zahmeti çok oluyor ama lezzeti başka oluyor" dedi.

Salça yapmanın inceliklerini anlatan ev kadını Emine Uysal ise, "Yapacağımız kadar domates ve biber almaktayız. Domatesleri iyice doğradıktan sonra, yeteri kadar tuz atarak, bidonların içlerinde sıcak günlerde üç gün bekletilerek erimesini bekleriz. Ardından da bidonların içinden alınan erimiş salçaların suyunu süzdürdükten sonra geniş kaplara konularak üç günde güneş altında bekletilir ve sonra kışın tüketilmek için saklama kaplarına konur" diye konuştu.
Kaynak: iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 15:20

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52