KFC İran'da bir gün açık kaldı!

Fast food zinciri Kentucky Fried Chicken'ın (KFC) önceki gün İran'ın başketi Tahran'da açılan şubesinin bir günlük faaliyetten sonra kapatıldığı bildirildi.

KFC İran'da bir gün açık kaldı!

İran'da faaliyet gösteren Tasnim haber ajansının verdiği habere göre, Fast food zinciri KFC'nin önceki gün Tahran'da açılan şubesi bir günlük faaliyetten sonra kepenk kapattı.

Fast food zinciri Kentucky Fried Chicken'ın (KFC) önceki gün İran'ın başketi Tahran'da açılan şubesinin bir günlük faaliyetten sonra kapatıldığı bildirildi. Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'na göre, KFC'nin resmi olarak Tahran'da açılan ilk şubesi dün polis tarafından izinsiz olduğu gerekçesiyle kapatıldı.
Tasnim geçen hafta yayımladığı haberinde İran hükümetinin KFC'ye "İranlı Helal KFC" adıyla şube açabilme izni verdiğini açıklamıştı. Haberde, bir diğer Amerikan fast food zinciri Burger King'e de ülkede faaliyet izni verildiği belirtilmişti.

İran Ticaret Odası Başkanı Ali Fazıli konuyla ilgili olarak IRNA'ya yaptığı açıklamada, "İran'da açılan Helal KFC restoranının ABD'li fast food zinciri ile bir ilgisi olmadığını" belirtti. Fazıli, "Dini lider Hamaney'den gelen talimatlar doğrultusunda Batılı markalara ülkede faaliyet gösterme izni vermediklerini" söyledi.

"İran'daki KFC Türk şirketi" iddiası
Tabnak sitesine konuşan Tahran'daki KFC şubesinin sahibi Abbas Pazuki, şirketin Amerikan KFC şirketiyle bir bağlantısı olmadığını savunarak, "Biz Helal KFC markasıyla bir Türk şirketiyiz. Şirketimiz Müslümanlara ait ve İslam ülkelerinde faaliyet göstermeyi hedefliyoruz. Helal KFC'nin kapatılması yanlış anlamadan kaynaklanıyor" dedi.

KFC Türkiye'den "korsan" açıklaması
İran'da geçtiğimiz gün kapatılan Helal KFC restoranı ile ilgili bir açıklama yapan KFC Türkiye, bu marka ve yatırımcılarla bir ilişkilerinin olmadığını ve yasal işlem başlatılacağını açıkladı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: 
"İran Tahran’da açılmış olan yasa dışı KFC restoranı haberini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Ne KFC Türkiye, ne de KFC’nin faaliyet gösterdiği diğer ülkeler tarafından İran’da herhangi bir franchise anlaşması yapılmamıştır. Yum International gerek yerel yetkililer, gerekse danışmanları aracılığıyla KFC açma hakkına sahip olduğunu iddia eden kişi ve kurumlara karşı tüm yasal takibi başlatacaktır.
Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur."

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 09:34

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52