Chipotle'ın ürünlerinde bakteri çıktı

Hızlı yemek zinciri Chipotle, çok sayıda tüketicinin E.coli bakterisiyle ilişkili rahatsızlık geçirdiği gerekçesiyle 43 restoranını geçici olarak kapatma kararı aldığını açıkladı.

Chipotle'ın ürünlerinde bakteri çıktı
ABD ve bazı ülkelerde 2 bine yakın şubesiyle Meksika yemekleri sunan hızlı yemek zinciri Chipotle'ın ürünlerinde bakteri çıktı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Washington ve Oregon eyaletlerinde en az 20 müşterinin E.coli bakterisiyle ilişkili rahatsızlık geçirdiği gerekçesiyle 43 restoran için geçici olarak kapatma kararı alındığı bildirildi.

Bu eyaletlerdeki sağlık birimleri, Washington'da 19 ve Oregon'da 3 kişiyi "Escherichia coli"nin neden olduğu şikayetler üzerine gözetim altına aldı ve bakterinin bölgedeki Chipotle şubelerini 14-23 Ekim arasında ziyaret eden müşterileri etkilediğini duyurdu.

Washington Eyaleti Sağlık Departmanı'ndan epidemiyoloji uzmanı Marisa D'Angeli, rahatsızlıkların kesinlikle bir yiyecekten kaynaklandığını ancak bunun ne olduğunu henüz belirleyemediklerini belirtti. D'Angeli, ayrıca kanlı ishal, kusma ve susuzluk gibi şikayetlere neden olan bakteriden etkilenen kişi sayısının gelecek birkaç günde artabileceği uyarısında bulundu.

Chipotle'nin İletişim Direktörü Chris Arnold ise yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 6 kişinin Chipotle'de yedikleri yemeklerden rahatsızlandığının kesinleştiğini belirterek, "Bu bölgelerdeki 43 restoranımızı olabildiğince tedbirli davranmak amacıyla kapattık" dedi.

Meksika mutfağından burrito, taco gibi ürünlerle salatalara yoğunlaşan Chipotle'nin New York Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören hisseleri, bakteri skandalının patlak vermesinin ardından yüzde 2,63 değer kaybetti.

Son yıllarda yakaladığı başarıyla dikkat çeken Chipotle, 2015’in ilk çeyreğinde gelirlerini yüzde 20,4 oranında artırarak 1,09 milyar dolara çıkarmıştı. Steve Ells tarafından 1993’te kurulan fast-food zincirinin şu an ABD, Kanada, Almanya ve Fransa’da 2 bine yakın şubesi bulunuyor

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 09:08

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52