Türkiye arıcılığı adına dev bir adım

İnsan sağlığı için çok kıymetli olan arı ürünleri için yeni bir kullanım alanı çıktı. Önümüzdeki dönem içerisinde çeşitli illerde apiterapi merkezleri kurulacak.

Türkiye arıcılığı adına dev bir adım


Sağlıklı Bakanlığı bünyesinde kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı ile birçok faydası bulunan arı ürünleri, alternatif tıp alanında kullanılabilecek.
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, arı ürünlerinin artık sağlık alanında apiterapi olarak uygulanacağını belirtti. Arı ürünlerinin tıpta kullanımı ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin sonuç verdiğini dile getiren Yılmaz, "Nihayet Geleneksel ve Tamamlayacı Tıp Uygulamaları adı altında daire başkanlığı kuruldu. Artık arı ürünlerinin tıp alanında kullanılmasının önü açık. Arıcılar olarak bunun sevincini yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

Arı ürünleriyle tedavi apiterapinin uygulamaya geçtiğini, böylelikle arı ürünlerinin birçok hastalığı önleyeceğini veya iyileşmesine yardımcı olacağını söyleyen Yılmaz, "Arı ürünlerinde bal, propolis, arı sütü, polen ve arı zehri apiterapinin aktif maddeleridir. Örneğin bal, gama ışınlarından geçiriliyor ve yaralarda kullanılabiliyor. Pansuman sırasında kullanılan gazlı bez ballı bez olabilecek. Çünkü ballı bezin diğer beze göre yarayı daha hızlı iyileştiği bilinmektedir. Yine propolis, tıp alanında çeşitli hastalıkları tedavide kullanılabilecek. Arı zehrinden ise romatizma ve eklem ağrılarının tedavisinde yararlanılabilecek" diye konuştu.

Gülhane Askeri Tıp Akademisinde klinik çalışmalarının devam ettiğine vurgu yapan Yılmaz, "Buradaki öğretim üyemiz Prof. Dr. Mehmet Han Yüksel hocamız aynı zamanda apiterapi yönetmenliğinin hazırlanmasında görev almıştır. Bu konuda kendisiyle birlikte çalışmalarımız sürüyor" ifadesini kullandı.

Arı ürünleri için yeni bir kullanım alanı çıktığına işaret eden Yılmaz, "Müthiş bir kullanım alanı olacak. Bu durum iç tüketime de yansıyacak. Burada arıcılarımıza düşen görev kaliteli, hijyenik ve doğru üretim yapmak. Kendilerden tek isteğimiz bu. Yoksa pazar sıkıntımız yok. İstemediğiniz kadar pazar alanı var" değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, arı ürünlerinin çok kıymetli olduğunu ve artık sağlık sektöründe kullanacağının altını çizerek, "Önümüzdeki dönem içerisinde çeşitli illerde apiterapi merkezleri kurulacak. Üniversiteler, tıp fakülteleri bu işe sahip çıkmaya başladı. Bu açıkçası Türkiye arıcılığı adına yeni bir adım. Hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 15:39

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52