Türk sebzesi dost pazarında

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında Azerbaycan kapılarının açılması ve diğer ülkelerden gelen destek mesajları yaş meyve sebze piyasasına umut verdi.

Türk sebzesi dost pazarında
Rus savaş uçağının sınır ihlali sebebiyle Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından yaşanan siyasi kriz gündemde yerini koruyor. Rusya'nın 6 maddelik yaptırım kararı Türkiye'deki meyve sebze piyasasında kısa süreli durgunluğa sebep olmuştu. Ancak Azerbaycan kapılarının açılması, Ukrayna ve Arap ülkelerden gelen Türk ürünlerine destek sözü ve talebi piyasaya moral verdi.
Yıllık 400 bin ton domates üretimi gerçekleştirilen Mersin'in Erdemli ilçesinde geçen hafta 1 lira 70 kuruştan alıcı bulan domates 1 lira 30 kuruşa gerilemesine rağmen, Azerbaycan kapılarının açılması, Türk cumhuriyetlerine ürünlerin bu yolla ulaştırılacak olması, Kuzey Irak, Suudi Arabistan, Katar ve diğer Arap ülkelerinden gelen destek ile Ukraynalı yetkililerin Türk firmalarına destek olacaklarını belirtmeleri piyasada olumlu karşılandı.
Erdemli Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı İsmet Topçu, "Piyasa geçen haftaya göre 30-40 kuruş düştü. Sebebini herkes biliyor zaten, Rusya'nın kapıları kapatması. Fakat aldığımız bir haber, bizleri sevindirdi. Azerbaycan kapılarını açtı. Ürünler Azerbaycan üzerinden Türk cumhuriyetlerine gidecek. Biz psikolojik olarak rahatladık, inşallah piyasaya da yansır" dedi.
Komisyoncu Rasim Şahin de, "Rusya kapılarını kapatması dolayısıyla İsrail'e, Irak'a ürün gönderiyorduk. Suudi Arabistan da kapılarını açacağını duyurdu. Domateslerimizi alacaklarını bildirdiler. Bundan memnuniyet duyacağız. Fiyatlar 30-40 kuruş inmesine rağmen moralimizi bozmuyoruz. Gürcistan, Azerbaycan üzerinden Türk cumhuriyetleri ve Rusya'nın bazı bölgelerine ulaşmaya çalışacağız. Ukrayna da Rusya'nın almadığı ürünleri biz alırız diye talepte bulundu. Ümidimizi kesmiyoruz" diye konuştu.
Komisyonculardan ve aynı zamanda üretici olan Ahmet Arslan, "Devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Rusya almadı diye hiçbir zaman karamsarlığa kapılmadık. Türk cumhuriyetleri alıma başladı. Çiftçilerimiz karamsar düşünmesin, önümüz açık" dedi.
Üretici ve domates tedarikçisi Zeki Muti ise ürünlerin kalitesinin yüksek olduğunu belirterek, "Rusya'nın en büyük hatası böyle güzel malları geri çevirmesi. Ancak bu ürünleri almak isteyen diğer ülkelere de teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
Verim ve kalitenin bu yıl domateste üst seviye olduğunu anlatan üreticilerden Kamile Avcı da, "Bu yıl domateslerimiz çok kaliteli. Çiftçilerimizin beklentisi tabii ki yüksek. Rus kapılarının kapanmasından dolayı durgunluk yaşanıyor ama Güney Kore, Irak, Arabistan'a ihracatımızın devam ettiği söyleniyor. Fiyatların çok düşeceğini tahmin etmiyoruz ama temennimiz fiyatların daha yüksek olmasından yana" dedi. iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 11:51

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52