Sahte bal satanlar şimdi yandı

Güvenli gıda tüketmek isteyen ancak zaman zaman simsarların tuzağına düşmekten kurtulamayan tüketiciler için sevindirici haber Erzurum'dan geldi.

Sahte bal satanlar şimdi yandı

Kalkınma Bakanlığı tarafından sağlanan destekle bal üretiminin yoğun bir şekilde yapıldığı Erzurum'da Bal Analiz Laboratuvarı kuruldu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Bilim Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesindeki Bal Analiz Laboratuvarı'nda bölgede üretilen balın kalitesi belirleniyor.

Kalkınma Bakanlığının 2009 yılında, üniversitelerin bilimsel altyapısını güçlendirmek amacıyla verdiği destek kapsamında hazırlanan proje çerçevesinde kurulan merkezde, sahte bal, yapılan analizlerle çok kısa sürede tespit ediliyor.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Nahit Aktaş, 1 yıldır tam zamanlı araştırma hizmetlerinde bulunduklarını ve bu zaman zarfında 170 bin analiz yaptıklarını belirterek, "Şırnak, Çukurca, Çatak, Iğdır'dan sürekli bal geliyor. Bu bal örneklerinin analiz edilmesi ve bu analizler sonucunda müşteriyi ve piyasayı doyurucu bilgiye kavuşturmak için yoğun çabamız mevcut" dedi.
Balın hem bölgesi hem de kalitesi belirleniyor
Baldaki şeker analizinden hareket ederek, içerisindeki karbon oranı ayrımını yapabildiklerini anlatan Aktaş, "Yani karbon 12 ve karbon 14 şeklinde iki izotop var. Bu ayrımdan hareketle, arıların balı doğal çevreden mi ya da kendilerine sunulmuş bir kaynaktan mı aldıklarını rahatlıkla tespit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaptıkları analizlerle balın hangi bölgeye ait olduğunu belirlediklerini de kaydeden Aktaş, "Van'daki bitki dokusunun yüzde 30'u endemik. Arı bu bölgede yani Çatak, Gürpınar, Çukurca da dolaşıyorsa, topladığı özütün içinde o bitkiye ait numuneler de var. Bu numunelerin tespitinden hareket ederek balın hangi bölgeye ait olduğunu tespit edebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 11:30

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52