Köy yumurtası istismar ediliyor!

YUM-BİR Başkanı Hasan Konya, "Köy yumurtası", "gezen tavuk yumurtası", "organik yumurta" gibi adlarla halkın aldatıldığını iddia etti.

Köy yumurtası istismar ediliyor!


Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Hasan Konya, yumurtanın çiftlikten markete tanesinin 15 kuruştan satıldığını, bunun dışında markete gitme imkanı olmayan "kirli" olarak tanımladıkları yumurtaların 7 kuruştan bu firmalara satıldığını, bu firmaların da köy yumurtası adı altında hiçbir denetime uğramadan haksız kazanç sağladıklarını söyledi.
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği'nin, yönetim kurulu toplantısına misafir olarak katılan Konya, burada yaptığı konuşmada, beyaz et ve yumurta üretimi hakkında herhangi bir yeterliliği olmayan, bilimsel çalışma yapmamış kişilerin gerçekliği ispatlanmamış komplo teorileri ve spekülasyonlar yaptıklarını, buna karşı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "tarim.gov.tr" internet adresindeki Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan "Piliç Eti Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar" başlıklı duyuruda bu iddialara zaten cevap verildiğini, ancak buna rağmen çeşitli art niyetlerle bu kişilerin spekülasyonlara devam ettiklerini söyledi.

KÖY YUMURTASI İSTİSMARI
Özellikle "köy yumurtası" kavramının çok istismar edildiğini belirten Konya, "Adam bir yeri tel örgüyle çevirmiş. Kapıya 'Yumurtayı folluktan sen topla. 1 TL diyor. 250 tavuğu olan firma günde 4 bin yumurta satıyor. 250 tavuğun 4 bin yumurtayı ne kadar zamanda yumurtlaması gerekir? Bu mümkün mü hiç?" diye konuştu.
Konya, şu anda yumurtanın çiftlikten markete tanesinin 15 kuruştan satıldığını, bunun dışında markete gitme imkanı olmayan "kirli" olarak tanımladıkları yumurtaların 7 kuruştan bu firmalara satıldığını, bu firmaların da köy yumurtası adı altında hiçbir denetime uğramadan haksız kazanç sağladıklarını kaydetti.

ORGANİK YUMURTA ÜRETİMİ
Konya, Türkiye'de Bakanlığa kayıtlı ticari işletmelerde yıllık 17-18 milyar yumurta üretildiğini, yine Bakanlığa kayıtlı çok az sayıda küçük işletmede organik yumurta üretimi yapıldığını, bunun da 50-60 milyon civarı olduğunu vurguladı.

"Köy yumurtası", "gezen tavuk yumurtası", "organik yumurta" gibi adlarla halkın aldatıldığını ifade eden Konya, şunları söyledi:
"Kayıt dışı üretim yapan firmalar hem halkın cebi hem de sağlığı için bir tehdit unsuru. Hiçbir denetime tabi olmadan üretim yapan bu firmalar, tavuk pisliğine bulanmış yumurtaları saman içine koyarak "köy yumurtası," "gerçek yumurta", "doğal yumurta" "horozlu yumurta" gibi etiketleme tebliğine aykırı beyanlarla ve 3-4 misli fiyatlarla çok rahatlıkla satış yapabiliyor. Burada korsan bir üretim söz konusu. Hangi tavuktan hangi koşullarda üretildiği belli olmadan üretim yapan bu kişiler, vergi de ödemiyorlar. Bu durum hem tüketicileri yanıltıyor, hem de vergisini ödeyen kayıtlı üreticiler açısından haksız rekabet oluşturuyor. Bu durumun önüne ancak tüketicinin doğru bilgilendirilmesi ve etkin denetimle geçilebilir."

Konya, Bakanlıktan öncelikle kayıtsız işletmelerden elde edilen yumurtaların satışının mutlaka engellenmesini, denetimlerin artırılarak, pazarlarda, bakkallarda, marketlerde ve yumurta toptancılarında işletme numarası ve yumurtalama tarihi olmayan hiçbir yumurtanın satışına izin verilmemesini istediklerini bildirdi. Konya, yumurtada yüzde 8 olan KDV'nin de düşürülmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, 19:08

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52