Cinayete teşebbüsten yargılansın!

Sahte bal üreten; taklit ve tağşiş yapan firmaların ruhsatları iptal edilsin, firma yetkilileri de 'cinayete teşebbüs' suçundan yargılansın...

Cinayete teşebbüsten yargılansın!


Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin, sahte bal üreten tağşişçi firmaların ruhsatlarının iptal edilmesini, firma yetkililerinin de 'cinayete teşebbüs' suçundan yargılanmasını istedi.

Önümüzdeki yıl İstanbul'da yapılacak Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi öncesi üretilen balın kayıt altına alınması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan talimat beklediklerini belirten MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, ayrıca gezginci arıcıların da denizlerdeki balıkçı ve yatlar gibi mazot desteğinden yararlanmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Şahin, "Tüketicilerimiz ile var olmak durumundayız. Doğru balı üretmek, arıcılarımızın sorumluluklarından birisidir. Kovanlarımız zaten kayıt altına alınmıştır. Balımızın da kayıt altına alınması için 2013 yılından bu yana merkez birliğimizin barkodlama çalışması vardır. Bu sıradan değil, hologramlı bir barkotlama sistemi. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na 2014 yılında başvurduk. Bakanlığımızdan, balın kayıt altına alınması için bize talimat vermesini bekliyoruz. Bugün piyasada iki çeşit bal var. Birisi arıcının doğal ortamda ürettiği hakiki bal, diğeri merdiven altı üretim dediğimiz ve sanayicilerin ürettiği tatlandırıcı. Bunlarla mücadele edemiyoruz. Bizim önceliğimiz eğer balımız kayıt altına alınırsa üreticimizin ürettiği bal tenekelerle ve petek ballar ile belirlenmiş olacak. O zaman sahtekarların ürünleri açıkta kalacaktır. Avrupa'da olduğu gibi sahtekarlık yapan işletmelerin işletme ruhsatları tamamen iptal edilmeli. Bu firmaların bal ticareti yapmamaları gerekir. Bunun yanında insan sağlığı ile oynayan bu tağşişçi firmaların, cinayete teşebbüs suçlaması ile cezalandırılmalarını bekliyoruz" dedi.

Şahin, yatlara verilen mazot desteğinin Türk arıcısına da verilmesini gerektiğini belirterek, "Önümüzdeki yıl Dünya Apimondia Arıcılık Kongresi Türkiye'de yapılacak. Türk arıcısı bir nevi burada gelinlik kızlar gibi görücüye çıkacak. Türk arıcısı dünya vitrinine çıkarken ürettiği balın kayıt altına alınmış olarak çıkmasını bakanlığımızdan bekliyoruz. Kendimizden sahtekarlıkla, merdiven altı ürünlerle söz ettirmek istemiyoruz. İstemediğimiz için de zaten balımızı kayıt altına alınması talebinde bulunuyoruz" diye konuştu. iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 15:33

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52