Katar'ın imdadına Türk malları yetişti

Siyasi ve ekonomik yaptırımlarına hedef olan Katar'ın özellikle temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak için Türk mallarına yönelmesi bu ülkeye ihracata olumlu yansıdı.

Katar'ın imdadına Türk malları yetişti


GIDAVİTRİNİ - Bölgesindeki bazı ülkelerin siyasi ve ekonomik yaptırımlarına hedef olan Katar'ın başta gıda olmak üzere ihtiyaç duyduğu malları Türkiye'den karşılaması, bu ülkeye ihracatı olumlu etkiledi. Katar'a ihracat, yaptırımların başladığı haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 51,5 artarak 53,5 milyon dolara ulaştı.

Katar'a yönelik olarak haziran ayının başından bu yana uygulanan yaptırımlar ve sonrasında Türkiye ile bu ülke arasındaki yakınlaşma, ticari ilişkilere ivme kazandırdı. Son dönemde Katar'dan Türkiye'ye bakan düzeyinde birçok resmi ziyaret gerçekleşirken, hız kazanan ilişkiler dış ticaret rakamlarına da olumlu yansıdı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'nin, yaptırımların başladığı haziran ayında Katar'a yaptığı ihracat bir önceki aya göre yüzde 51,5 artarak 53,5 milyon dolara yükseldi.

İhracatta gıda ürünleri ön plana çıkarken, yaş meyve sebze satışı 32,5 katlık yükselişle 30 bin dolardan 975 bin dolara yükseldi. Bu dönemde su ürünleri ve hayvansal mamul ihracatı yaklaşık 10 kat artarak 1 milyon 306 bin dolardan 13 milyon 6 bin dolara, hububat ve bakliyat ürünleri satışı 1,7 katlık yükselişle 1 milyon 601 bin dolardan 2 milyon 662 bin dolara çıktı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 16:12

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52