Uyuşmazlık üst sınırı belli oldu

Üretici ile tüccar arasında çıkacak uyuşmazlıklarda, hal hakem heyetinin vereceği kararların delil olarak ileri sürülebilmesine ilişkin parasal sınır 65 bin 123 lira olarak belirlendi.

Uyuşmazlık üst sınırı belli oldu
Üreticiler ile sebze ve meyve ticareti yapanlar arasında çıkacak uyuşmazlıklarda, hal hakem heyetinin vereceği kararların asliye ticaret mahkemesinde delil olarak ileri sürülebilmesine ilişkin parasal sınır 65 bin 123 lira olarak belirlendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 10. Maddesinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, uyuşmazlıklarda hal hakem heyetlerine başvurunun zorunlu olması veya belirlenen sınırın üstündeki uyuşmazlıklarda hal hakem heyetinin vereceği kararların asliye ticaret mahkemesinde delil olarak ileri sürülebilmesine ilişkin parasal sınır, yeniden değerleme oranında (yüzde 5,58) artırılarak 65 bin 123 lira olarak tespit edildi. Söz konusu tebliğ, 1 Ocak 2016'den itibaren yürürlüğe girecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 10:24

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52