Saman ithalatı besiciye yansımadı!

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ”Et fiyatlarını düşürmek istiyorsak ithal edilen yemleri besiciye vermemiz lazım” dedi.

Saman ithalatı besiciye yansımadı!
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, saman ithalatının besiciye yansımadığını öne sürdü. Tunç, yem sorununun büyüdüğünü iddia ederek, ”Et fiyatlarını düşürmek istiyorsak ithal edilen yemleri besiciye vermemiz lazım. Besicilerin maliyetini bu şekilde düşürürsek halkımız da ucuza et yer. Fakat köylülerimize ithal saman verilmesi yanlış çünkü hayvan sayısı az. O yüzden besicilere yönelik yapılmalı” diye konuştu.

“Piyasayı alevlendiren şey besicinin yem bulamamasıdır” diyen Tunç, şunları söyledi:
“Bu yangını söndürmek için besiciye ithal yem sağlanmalı. Şu anda yem maliyetimiz çok yüksek. Yem fiyatlarında çuval başı 2 lira daha zam geldi.
Bunun maliyeti giderek artıyor. Acilen önlem alınması gerekiyor. Aksi takdirde tüm besiciler zarara uğrayacak. Maliyetlerimiz çok artıyor ancak fiyatlar yükselemiyor. Çünkü yükseldiği an ithalat yapılıyor ve bu da bize çok daha fazla zarar veriyor. Zaten biz fiyatları belirleyemiyoruz. Bu yüzden maliyetimiz düşürülmeli ancak bu şekilde biraz kazanabiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52