Markalar tüketiciyi kandırıyor mu?

Reklamların yüzde 96'sı yasalara aykırı çıktı. Reklam Kurulu yasaları ihlal eden 218 reklam için toplam 15 milyon 245 bin lira para cezası kesti.

Markalar tüketiciyi kandırıyor mu?
Reklam Kurulu'nca geçen yıl incelenen 1035 reklamın yüzde 96'sı yasalara aykırı bulundu. Yasaları ihlal eden 218 reklam için toplam 15 milyon 245 bin lira para cezası verildi.

Tüketicileri ve rekabetçi piyasa işleyişini korumak, reklam sektörünü etkin şekilde denetlemek ve sektörü usulsüz reklam uygulamalarından arındırmak hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu, geçen yıl da aldatıcı reklamlara göz açtırmadı.

Tüketiciler, kurum ve kuruluşlar ile firmalar geçen yıl Reklam Kurulu'na toplam 2 bin 41 şikayet başvurusunda bulundu. Yapılan başvuruların sektörel dağılımına bakıldığında ilk sırada gıda reklamları yer aldı. Şikayet başvurularının 599'u gıda, 288'i kozmetik ve temizlik ürünleri, 230'u sağlık, 188'i turizm, 179'u iletişim hizmetleri, 100'ü enerji, kalan kısmı ise teknoloji, tütün, alkol, eğitim, banka ve sigortacılık sektörlerinin reklamlarına ilişkin yapıldı.

Kurul geçen yıl 1035 reklamın dosyasını görüştü. İncelenen 1035 reklamın yüzde 96'sı (994) yasalara aykırı bulundu.
Yasalara aykırı bulunan reklamların 218'ine idari para ve durdurma cezası verilirken, 776'sına sadece durdurma cezası uygulandı. Söz konusu reklamlara uygulanan para cezası ise 15 milyon 245 bin lira olarak kayıtlara geçti.

En çok para cezası iletişim hizmetleri sektörüne verildi
Kurul, en çok para cezasını iletişim hizmetleri sektörüne verirken, ikinci sırada gıda, üçüncü sırada kozmetik ve temizlik sektörü yer aldı. Geçen yıl verilen 15,2 milyon liralık para cezasının 4,6 milyon lirası iletişim hizmetleri sektörüne, 2,7 milyon lirası gıda sektörüne, 1,8 milyon lirası kozmetik ve temizlik sektörüne, 1,4 milyon lirası sağlık sektörüne verildi. Kalan 4,7 milyon liralık ceza ise turizm, banka ve sigorta, tütün-alkol, eğitim ve enerji gibi sektörlere kesildi.

Yasaklanmış reklamlar
Reklam Kurulu, "Aldatıcı, tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve özürlüleri istismar edici ve örtülü reklamları" yasalar doğrultusunda yasaklanmış reklamlar olarak tanımlıyor.
Kurulun, mevzuata aykırı reklamlardan dolayı durdurma, düzeltme ve idari para cezası verme yetkisi bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52