Vergisiz et ithalatı resmen başladı

Et ve Süt Kurumu'na vergisiz et ithalatı kontenjanı tanıyan yasa resmen yürürlüğe girdi. Kuruma 2018 yılına kadar üç ayrı kategoride ithalat kontenjanı tanınıyor.

Vergisiz et ithalatı resmen başladı


Gıdavitrini - Et ve Süt Kurumu'na vergisiz et ithalatı kontenjanı açıklandı. Kuruma, sıfır gümrük vergisiyle 2018 sonuna kadar 500 bin canlı büyükbaş hayvan, 475 bin baş canlı koyun ve keçi ve 75 bin ton taze veya soğutulmuş büyükbaş hayvan eti ile bu yıl sonuna kadar da 20 bin ton çeyrek karkas et kontenjanı tahsis edildi.

Et ve Süt Kurumu'na (ESK), sıfır gümrük vergisiyle 2018 yılı sonuna kadar 500 bin canlı büyükbaş hayvan, 475 bin baş canlı koyun ve keçi ve 75 bin ton taze veya soğutulmuş büyükbaş hayvan eti ile 2017 yılı sonuna kadar da 20 bin ton çeyrek karkas et kontenjanı tahsis edildi. 

"Canlı Hayvan ve Et İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması" hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, ESK'ya sıfır gümrük vergisiyle 2018 yılı sonuna kadar 500 bin canlı büyükbaş hayvan, 475 bin baş canlı koyun ve keçi ve 75 bin ton taze veya soğutulmuş büyükbaş hayvan eti ile 2017 yılı sonuna kadar da 20 bin ton çeyrek karkas et kontenjanı ayrıldı.

Bu karar kapsamında yapılacak ithalat için Ekonomi Bakanlığınca ithal lisansı düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2017, 12:08

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal akkoyun
Kemal akkoyun - 7 yıl Önce

Bakan bey memlekete hayırlı olsun, ama bu gemi böyle gitmez bence politika aynı hep günü kurtarmak oy potansiyeline oynuyorsunuz et fiyatını dengelemek istiyorsanız işe önce yemi geriye çekerek başlayabilirsiniz tabiii yemin hammaddesini dört tane yandaş ithal ediyor onlar kazanıyor, ama memlekette köylü kazanmazsa üretmez üretim olmazsa hep dışarıya muhtaç oluruz buda hep para

Muratceylan
Muratceylan - 7 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun çiftçinin

SIRADAKİ HABER

banner50

banner52