Fındıkta don hüsranı yaşanıyor!

Giresun’da havaların sıcak ve soğuk şeklinde değişkenlik göstermesi milli ürün olan fındıkta hasara neden oldu.

Fındıkta don hüsranı yaşanıyor!
Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin bugün yaptığı açıklamada, don nedeni ile fındık ürününde geçen yıl yüzde otuz olan hasarın bu yıl maalesef yüzde yetmiş seviyelerinde olduğunu söyledi. Yaklaşık 450 rakımlı merkeze bağlı Yukarıalınlı köyünde bir fındık bahçesinde gazetecilere yaşanan hasarla ilgili açıklamalarda bulunan Keskin, bahçelerde yaptıkları analizlere göre fındıkta büyük hasar oluştuğunu ve bunu kararmış, yanmış yapraklardan açıkça gördüklerini belirtti.
Keskin, “Eksperler hasarın boyutunu yaptıkları analiz ve incelemelere göre kesin sonuçları belirler ama benim kendi yaptığım incelemelere göre fındık tamamen yanmış. Sigorta yaptıran üretici bir nebze olsun sigortadan yardımları olur ama sigorta yaptırmayan üreticiler için üzgünüm. Biz onlara televizyonlardan ve basın aracılığı ile duyurduk. Benim tespitlerime göre şuanda yüzde 60, yüzde 70’lerin üstünde bir zarar var. Şuanda biraz zaman geçmesi lazım. Dolayısı ile iki gün, üç gün beklemek lazım ve analizlerin tam sonucunu görmek lazım diye düşünüyorum” dedi.
Her gün üreticilerden en az 15 telefon geldiğini kaydeden Keskin, "Üreticiler, 'Başkan fındık yandı, bitti ne yapacağız' diye arıyorlar. Ben de sigortalarınıza bilgi verip müracaat edin diyorum. Yapacak başka bir şey yok. Afet cenabı Allah'tan gelir. Bizim yapabilecek olduğumuz bir şey yok. Derler ki halk arasında, 'Sarı öküzü ayırdık eşinden, kork Abulun beşinden' nisan ayı abul ayı. Nisan ayının 5'i de daha gelmedi. Burada hem fırtına, hem don olayı var. Dondan önce bir fırtına olmuş. Yerlerde de var. Onun için her türlü zayiat görünüyor ortada. Geçen yıl fındıkta oluşan hasar yüzde 30-40’lar arasındaydı ama bu yıl iki misli diyebilirim. Hasar yüzde 60, yüzde 70’lerin üstünde. Hakiki analiz eksperler çıktığında hepsi meydana çıkar" şeklinde konuştu. iha.com.tr

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 12:52

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52