Aydın 'organik şehir' ilan edildi

Aydın’ın önümüzdeki beş yıl için organik şehir seçilmesi üzerine Aydınlı çitçilere organik tarım ve iyi tarım uygulamaları konusunda çalıştay düzenlendi.

Aydın 'organik şehir' ilan edildi

Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın (GEKA) Aydın’ı önümüzdeki beş yıl için organik şehir seçmesi üzerine Aydınlı çitçilere organik tarım ve iyi tarım uygulamaları konusunda çalıştay düzenlendi.

Aydın Ziraat Odası tarafından çiftçilere ‘Organik ve İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Yatırım Önerileri Analizi’ konulu çalıştay düzenlendi. Aydın Ziraat Odası tarafından Güney Ege Kalkınma Ajansı'na (GEKA) sunulan projenin kabul edilmesiyle gerçekleşen çalıştaya; Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Sedat Güngör, Aydın Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Ahmet Kaya, Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ve çiftçiler katıldı.
Araştırmacı Uzman Hasan Zobu Aydınlı çiftçilere organik tarımın avantajlarından ve amaçlarından bahsederek küresel tüketim ve organik pazarlama ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. İyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması amacı ile düzenlenen çalıştayda Araştırmacı Uzman Hakan Zobu, 57 milyar dolar olan organik tarım pazarından Aydın’ın pastada olan payını arttırmak için çalışmalar başlattıklarını ifade etti. GEKA’nın önümüzdeki 5 yıl için Aydın’ı organik tarım merkezi olarak seçtiğini kaydeden Zobu, Aydın’da çeşitli çalıştaylar düzenleyerek strateji raporları hazırlayacaklarını vurguladı. Dünyada gelecek 10 yılda tüketimin her yıl 1,5 trilyon dolar artacağına dikkat çeken Zobu, Aydın ve Türkiye olarak bu pastadan gerekli payın kapılması yönünde yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Organik ürünlerin çeşitlendirilmesi ile iyi tarım uygulamalarında önceliğin o yörede kendi organik tüketimi artırmak olduğunu savunan Zobu, hem organik tüketimi hem de organik pazarlamayı artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 16:05

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52