Paketli ayran tüketimi 700 bin tona ulaştı!

Türk toplumunun en sevdiği ve en çok tükettiği içeceklerin başında gelen ayranın günlük paketli tüketimi 700 bin tona ulaştı. Sıcakların artmasıyla bu sayı da yükselecek.

Paketli ayran tüketimi 700 bin tona ulaştı!

Haber / Kubilay Aktürk
Gıdavitrini - Havaların ısınmasıyla birlikte Türkiye’de ayran tüketimi artmaya başladı. Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray’ın verdiği bilgiye göre bahar ve yaz döneminde yükselen sıcaklar, serin içilmesi gereken ayranın tüketimini yüzde 30 arttırıyor. Aksaray, “Ayran besin olarak tamamlayıcı nitelikte olmakla birlikte serinletici etkiye sahip. Ayrıca terleme ile gelişen tuz kaybını da önlemeye yardımcı oluyor” bilgisini paylaştı. 

Ayran, bugün Türk toplumunun en sevdiği ve en çok tükettiği içeceklerin başında geliyor. Ayrıca 7’den 77’ye her yaştan neredeyse herkesin tüketebildiği, suyla birlikte en sağlıklı içeceklerden biri olarak da öne çıkıyor. 

İstikrarlı artış söz konusu 

Toplum olarak ayranı seviyoruz ve giderek daha çok tercih ediyoruz. 2013 yılında 440 bin ton seviyesinde olan Türkiye’deki paketli ayran tüketimi günümüzde 700 bin ton düzeyine yaklaştı. Evlerde hazırlanan ve açık olarak sunulan ayranla birlikte bu rakamın aslında çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. 
Ayran vakti geliyor

Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, baharla birlikte başlayan dönemde özellikle yaz aylarında ayran tüketiminin canlandığını belirtti. Aksaray, “İşletmelerin buzdolaplarında muhafaza edilen ayranlar, havanın ısınmasıyla birlikte önemli bir serinletici olarak öne çıkıyor. Teksüt olarak bu dönemde ayran satışlarımız yüzde 30 artış gösteriyor. Bu artışın tüm Türkiye’ye ve ayran sunan tüm üreticilere yansıdığını düşünüyoruz” dedi. 

Sayısız faydası var 

Ayranın, içerdiği vitamin ve minerallerle tamamlayıcı besin niteliği taşıdığına dikkat çeken Arda Aksaray,“Ayrıca sıcak yaz günlerinde terleme ile gelişen tuz kaybını önlüyor ve böylece vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Soğuk muhafaza edildiği için de serinletici etkisiyle de hem ferahlatıyor hem rahatlatıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 15:20

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52