Bulgur diyet listelerine konmalı

Türk mutfağında önemli bir yeri olan bulgurun yararları saymakla bitmiyor. Kuru baklagillerle birlikte pişirildiği zaman bulgurun besin kalitesi daha çok artıyor.

Bulgur diyet listelerine konmalı

Haber / Kubilay Aktürk
Gıdavitrini - Bulgurun bakliyat çeşitleriyle tüketildiğinde besin değerinin daha da arttığını söyleyen Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, diyet ve zayıflama listelerine bulgurun da konması gerektiğini ifade ediyor.

Türk mutfağında önemli bir yeri olan bulgurun yararları saymakla bitmiyor. B grubu vitaminleri, potasyum ve folik asit bakımından zengin olan bulgur, kuru baklagillerle birlikte pişirildiği zaman besin kalitesi daha çok artıyor. Duru Bulgur Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, “Kuru fasulye, mercimek, nohut gibi kuru baklagillerle bulguru birlikte tükettiğiniz zaman beslenme açısından zengin ve sağlıklı bir model oluşturursunuz” dedi. 

Protein kalitesini artırıyor

Bulgurun bakliyat ürünleriyle pişirilip yendiğinde çok daha önemli bir besin kaynağı durumuna geldiğini belirten Kenar şunları söyledi:
“Vücudumuzun yapı taşlarından olan protein tüketimi de en az karbonhidrat tüketimi kadar önemlidir. Et, süt, yumurta, yoğurt tarzı besinlerin protein içeriği yüksektir. Tükettiğimiz proteinden vücudun yararlanma derecesi ‘Proteinlerin kalitesi’ olarak bilinir. Proteinin kalitesi; proteinin bileşimindeki amino asitlerin çeşit ve miktarına, sindirim ve emilme durumuna, sonuç olarak vücut proteinlerine dönüşme derecesine göre değişir. Yüksek vitamin ve posa içeriğine sahip bulgurun, kuru baklagillerle birlikte tüketildiğinde protein kalitesinde de artış sağlar. Bu nedenle değerli besinimiz bulgurun, nohut, mercimek, fasulye gibi bakliyatlarla pişirildiğinde ya da birlikte tüketildiğinde besin değeri kat kat artıyor.” 
Diyet ve zayıflama listelerine bulgur konmalı

Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, bulgur-bakliyat karışımıyla hazırlanan menülerin de sağlık açısından zayıflamada oldukça önemli olduğunu, iyi bir besin dengesi sağladığını ve vitaminler açısından birbirini tamamladığını, vurguladı. Kenar, “Diyet yapan veya sağlıklı beslenmeye özen gösteren ama zamanı olmayan kişiler, lif ve protein bakımından yüksek değeri bulunan, Duru Dual bulgur-nohut, bulgur-mercimek karışımlarını da kullanabilir. Beslenme listelerine mutlaka bulgur ve bakliyat konulmalı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 14:56

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52