Eker'den şap ve aşı açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Şap Enstitüsü'ne sabotaj iddiaları ve aşıların bozulup bozulmadığı hakkında konuştu.

Eker'den şap ve aşı açıklaması
GIDAVİTRİNİ - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, "Şap Enstitüsü'ne sabotaj yapıldığı" yönündeki haberlere ilişkin, "Birisi veya birileri ODTÜ tarafından, yoldan girmiş. Oradan telleri kesmek suretiyle jeneratörü devre dışı bırakmış. Arkadaşlarımız da bunu tespit etmişler ve tekrar elektrik akımını sağlamışlar" dedi.
 
Bakan Eker, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Şap Enstitüsü'nün elektriğinin kesilmesinin bir sabotaj olup olmadığı yönündeki soru üzerine Bakan Eker, konuya ilişkin haberlere değinerek, 10 Şubat 2014 tarihinde gece, sabaha karşı enstitünün elektrik hatlarının kesilmesi, jeneratörün devre dışı bırakılmasıyla ilgili bir olay yaşandığını söyledi.
 
Enstitüde bulunanların durumu fark ederek, yedek jeneratörü çalıştırdıklarını belirten Bakan Eker, aşılarda herhangi bir bozulmaya fırsat verilmediğini, sağlıklı bir şekilde aşı üretimine devam edildiğini kaydetti.
 
Bunu kimin yaptığına dair Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın çalıştığını bildiren Bakan Eker, onların soruşturmasının devam ettiğini, kendilerine intikal eden bir konu olmadığını belirtti.
 
Bakan Eker, şöyle devam etti: "Enstitü şu anda 30 milyon doz, biz ona 'trivalan' diyoruz, yani 3'lü olabiliyor. Toplamda 90 milyon doz aşı üretebilme kapasitesine sahip. Türkiye'nin ihtiyacının tamamını giderecek şekilde aşı üretimi var ve sağlıklı şekilde yapılıyor. Biz ona fırsat vermedik. Birisi veya birileri girmiş, ODTÜ tarafındaki yoldan, oradan telleri kesmek suretiyle jeneratörü devre dışı bırakmış. Arkadaşlarımız da bunu tespit etmişler ve tekrar elektrik akımını sağlamışlar. 2 aydan daha fazla zaman önce vuku bulan bir hadise, şu anda herhangi bir sorun yok. Aşı üretimi devam ediyor, sahaya da bütün ihtiyaçların tamamı giderilecek şekilde aşı tedariki yapıldı ve gönderiliyor. Türkiye'nin bu alandaki tek enstitüsü, aşı üretim merkezi son derece modern şartlarda üretimini yapıyor."
 
"Aşıların bozulması söz konusu mu?" sorusuna Bakan Eker, "Hayır, kesinlikle öyle bir şey zaten olmadı. Çünkü hemen bir iki saat içerisinde elektrik tekrar bağlanıyor" yanıtını verdi.
 
Bunu yapanların çok ciddi bir şeye kastettiğini belirten Bakan Eker, "Neden? Çünkü şehir elektriğinin jeneratöre bağlandığı yerden kesiyor. Normalde jeneratör otomatik devreye giriyor ama böylece o devreye girmemiş oluyor" diye konuştu.
 
Bakan Eker, şap ile ilgili haberlerde yer alan bilgilerin yanlış olduğunu belirterek, "(Kanser) falan gibi benzetmişler. Şap ekonomik değeri çok önemli bir hastalıktır. Hayvanların ağızlarında ve ayaklarında birtakım yaralar oluşuyor. Hayvan yem yiyemiyor, yürüyemiyor. Hayvanın kilo kaybı oluyor. Bu da çok önemli bir tehlike ve risk. Tüm gücümüzle bununla mücadele ediyoruz. Bunun epey bir etkisi ve zararını çok minimal düzeye indirmiş durumdayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 11:18

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52