Kurbanlık alırken acele etmeyin

Bayrama yakın küçük ve büyükbaş kurbanlık fiyatlarının normale döneceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüketicilere kurbanlık alırken acele etmemelerini söyledi.

Kurbanlık alırken acele etmeyin


Gıdavitrini - Kurbanlık fiyatlarının spekülatörler tarafından gereğinden fazla abartıldığını ve piyasadan oldukça üstünde gösterildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bayrama kısa bir süre kala fiyatlar dengeye oturur. Şu an Anadolu’dan büyükşehirlere yeteri kadar kurban girmediği için büyük üretici firmalar da kurban fiyatlarını oldukça yüksek gösteriyorlar” dedi.

SPEKÜLATÖRLERE ALDANIP ACELE ETMEYİN

Bayrama yakın küçük ve büyükbaş kurbanlık fiyatlarının normale döneceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “TÜİK 2016 verilerine göre mevcut büyükbaş sayısı 14 milyon 222 bin 228, küçükbaş sayısı 41 milyon 329 bin 232. Yani toplamda 55 milyon 551 bin 460 hayvan var. Bu da zaten ihtiyacın da üzerinde bir rakam. Her yıl ortalama 860 bin büyükbaş, 2 milyon 500 bin küçükbaş hayvan kesiliyor" dedi.

Tüketicilerin kurbanlık fiyatlarını yüksek tutup piyasayı alt üst eden spekülatörlere aldanmamasını ve acele etmemesini tavsiye eden TESK Başkanı Palandöken, "Anadolu’dan büyükşehirlere yeteri kadar kurbanlık hayvan geldiği zaman yükselen bu fiyatlar bayrama sayılı günler kala düşecektir. Üreticiler de hayvanlarının elinde kalmasını istemiyorsa normalin çok üstünde fiyat ile satışa çıkarmamalıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 12:45

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52