Milas zeytinyağına tescil koruması

Köklü bir zeytin yetiştiriciliği geleneğine sahip Milas’ın kendine has özelliklere sahip zeytinyağının “Coğrafi İşaret Tescili” için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapıldı.

Milas zeytinyağına tescil koruması
Köklü bir zeytin yetiştiriciliği geleneğine sahip Milas’ın kendine has özelliklere sahip zeytinyağının “Coğrafi İşaret Tescili” için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapıldı. Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Milas Zeytinyağı” olarak tescil ettirmek istediği ürünün başvuru işlemeleri Destek Patent tarafından gerçekleştirildi. 
Milas Ticaret ve Sanayi Odası, kendine has özelliklere sahip Milas Zeytinyağı’nın tescil edilmesi için Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) başvuruda bulundu. Milas Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret tescili başvurusunu Türkiye’nin lider patent ve danışmanlık firması Destek Patent aracılığıyla gerçekleştirdi.

Zeytinyağı üretiminde Ege’nin öncüsü
Zeytinyağının yüksek bir ekonomik değere sahip olduğunu söyleyen Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Raşit Özer “Zeytinyağının üretimindeki amaç yağın duyusal, fiziksel ve kimyasal özelliklerini en üst düzeyde koruyacak şekilde ve fiziksel yöntemler kullanarak zeytini yağa işlemek ve rafine edilmeksizin doğal olarak tüketilebilen zeytinyağı üretmektir” dedi.
“Zeytin yetiştiriciliği ve zeytin tarımı Milas’ta oldukça eskiye dayanan bir geçmişe sahiptir. Bu geleneğin de katkısıyla Milas gerek zeytin ağacı envanteri gerek zeytinyağı üretiminde Ege Bölgesi’nin öncü illerindendir” diyen Raşit Özer Milas Zeytinyağı’nın ayırt edici özellikleri arasında yakıcılık özelliğinin hissedilebilir olmasını, kolay tüketilebilir olmasını ve beğeni düzeyinin yüksek olmasını saydı.

Türkiye yeni bir marka kazanacak
Ege Bölgesi’nin başta gıda ürünleri olmak üzere yöresel ürünlerinin tescilinde öne çıktığını söyleyen Destek Patent Ege Bölge Müdürü Süleyman Zemin, “Türkiye’de çok fazla ve çok başarılı yerel marka bulunuyor. Destek Patent’in marka tescili, patent başvurusu ve coğrafi işaret tescili gibi hizmetleriyle yerel markalar ulusal marka olma yolunda önemli adımlar atıyor. Milas’ın da köklü zeytin yetiştiriciliği geleneği ve kendine has özelliklere sahip zeytinyağı ile Ege Bölgesi’ne yeni bir ulusal marka kazandıracağını ümit ediyoruz” dedi ve şöyle devam etti:
“Yerel markalar bölgelerinde önemli başarılara imza atıp pazar payı ve ürün kalitesi olarak ulusal markalarla yarışabilecek seviyeye çıkıyor. Yöresel ürünlerin yavaş yavaş ulusal marka haline gelmeye başlaması bizi sevindiriyor.” 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 16:38

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52