Letonya'yla AB destekli tarım işbirliği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Letonya ile tarım alanında bir mutabakat zaptının imzalanması için görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Letonya'yla AB destekli tarım işbirliği
GIDAVİTRİNİ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen "Türkiye-Letonya İş Forumu"na katıldı. Forumda konuşan Bakan  Eker, "Letonya'nın, AB'ye katılım sürecinde Türkiye'ye destek vermesini takdirle karşılıyoruz. 2015 yılında Letonya'nın üstleneceği AB dönem başkanlığı da dikkate alındığında bu destek bizim için ayrı bir önem taşımaktadır." dedi.

Bakan Eker, Türkiye'nin 11 sene önce yaklaşık 7,5 milyon kişinin çalıştığı tarım sektöründe 23 milyar dolar tarım hasılası elde ettiğini ve bu rakamla AB ülkeleri içinde 4'üncü, dünyanın ise 11'inci büyük tarım ekonomisi olduğunun bilgisini vererek, şunları kaydetti: "Geçen zaman içerisinde Türkiye'de uygulanan tarım politikaları ve izlenen strateji, hazırlanan ve uygulanan projelerle bugün daha az sayıda insan, yani 6,5 milyon insan aynı alanı işliyor ve bizim tarımsal üretim değerimiz 62 milyar dolara çıktı. 10 sene içinde tarım hasılamızı 23 milyar dolardan 62 milyar dolara çıkardık. Alan aynı. Bir milyon daha az insan tarımda çalışıyor ama hasılamızı 3 kat artırdık. Bununla biz 2008 yılından bu yana AB'nin en büyük tarım ekonomisi olduk, dünyanın da 7. büyük ülkesiyiz." Türkiye'nin tarımla ilgili birikim ve tecrübelerini Letonya ile paylaşmak istediklerini belirten Bakan Eker, "Gerek tarımsal araştırmalar, gerek gıda, gerek bitkisel ve hayvansal üretim, gerek su ürünleri üretimiyle ilgili sahip olduğumuz birikimi paylaşmak istiyoruz. Bu doğrultuda Letonyalı mevkidaşımla yaptığımız olumlu görüşme ile en kısa sürede Türkiye ile Letonya arasında tarım alanında bir mutabakat zaptının imzalanması hususunda bir görüş birliğine vardık.  Büyükelçiliklerimiz en kısa sürede bu prosedürleri tamamlayıp bunu hayata geçirmeyi ve bu şekilde tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında müşterek projeler hayata geçirmeyi ve araştırma sonuçları dahil olmak üzere bilgi alışverişinde bulunma kararını verdik. Bu ziyaret bu bakımdan da son derece anlamlı ve önemlidir" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Letonya'nın tarihi dostluk bağının ve uluslararası siyasi konulardaki müşterek bakış açısının bir yansıması olarak ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarında da işbirliğinin güzel örneklerini hayata geçirmek istediklerini dile getiren Bakan Eker, bu forumun yeni işbirliklerine kapı aralayacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 19:24

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52