Domuz gribi yeniden can alıyor!

Hindisan'da domuz gribi nedeniyle son beş haftada en az 94 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Domuz gribi yeniden can alıyor!
Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre çoğunluğu ülkenin kuzeyindeki Rajastan eyaletinde olmak üzere toplam 450 domuz gribi vakası bildirildi.

Yetkililer hastalığın yayılmasının nedenlerini araştırıyor. Bazı uzmanlar hastalığın soğuk geçen kış nedeniyle yayıldığını düşünüyor.

Domuz gribine neden olan H1N1 virüsü ilk olarak 2009 yılında Meksika'da ortaya çıkmıştı ve hızla tüm dünyaya yayılmıştı.

Binlerce kurban
Hindistan'da domuz gribi nedeniyle 2009 yılında 981 kişi, 2010 yılında 1,763 kişi, 2011 yılında 75 kişi ve geçen sene ise 405 kişi hayatını kaybetti.

Virüsün tüm dünyada yaklaşık 200,000 kişinin ölümüne neden olduğu düşünülüyor.

Hindistanlı yetkililer Rajastan'da 246 vakanın kaydedildiğini ve 54 kişinin hayatını kaybettiğini bildiridi. Başkent Delhi'de ise şu ana kadar üç kişi öldü.

2013 yılında kentte 60 domuz gribi vakasının yaşandığı ve yetkililerin 22 hastanede izolasyon koğuşlarının oluşturulması talimatı verdiği belirtiliyor.

Domuzlardan geçti
Sağlık yetkilileri paniğe neden olacak bir durum olmadığını ancak halkı hastalığa yakalanmamak için gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Domuz gribi, A tipi H1N1 olarak bilinen bir virüsün yol açtığı bir solunum hastalığı.

Önce domuzlarda ortaya çıkan hastalık, insanlara geçerek salgın halini aldı.

Uzmanlar domuz gribi belirtilerinin mevsimlik grip hastalığına benzediğini ve ateş, boğaz ağrısı, vücutta ağrı ve üşümek gibi belirtilerinin olduğunu söylüyor.

Virüse yakalanan bazı kişilerde mide bulantısı ve ishal de görülebiliyor.

Hastalığa yakalanma riski daha yüksek gruplar arasında hamile kadınlar, beş yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü kişiler ve kalp hastalığı, astım, şeker hastalığı ve bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıkları olan kişiler bulunuyor.
bbc.co.uk/turkce

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner50

banner52