Çağla erik 5 liraya indi

Örtü altı üretimle ilk çıktığında kilosu 100 liradan satılan eriğinin fiyatı 5 liraya kadar geriledi.

Çağla erik 5 liraya indi
Silifke ilçesinde örtü altında ilk çıktığında kilosu 100 liradan alıcı bulan eriğinin fiyatı açık alanda yetiştirilenlerin hasadına başlanmasıyla 5 liraya kadar düştü.

Türkiye'de eriğin her yıl ilk yetiştiği yer olan Silifke'de, mart ayında örtü altında hasat edilen ürünlerin fiyatı gördüğü yoğun rağbet nedeniyle 100 liraya kadar çıktı. Yüksek fiyatına rağmen özellikle hamileler tarafından tercih edilen Silifke eriğinin, Göksü Vadisi'nde açık alanda yetiştirilen ürünlerinin de hasadına başlandı.

Hasat edilen ürünlerin piyasaya girmesiyle eriğin fiyatında büyük bir düşüş oldu ve üreticiden alış fiyatı 5 liraya kadar geriledi. Göksu Vadisi'nde açık alanda hasadına başlanan erikler Atayurt Hal Tesisleri'nde özel paketlendikten sonra Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere talebe göre Türkiye'nin değişik illerine gönderilmeye başlandı.

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl ilçe genelinde 800 dönüm araziden 8 bin ton erik hasadının yapılacağını ifade ederek, "Silifke'de yetişen erik gerek erkenci olmasından, gerekse görünümü ve lezzetiyle tüketiciler tarafından yoğun talep görüyor. Eriğin getirisinden dolayı üreticilerin ilgisi sürekli artıyor ve buna bağlı üretim alanında da artış oluyor" dedi.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can da Göksü Vadisi'ndeki köylerin mikro klima özelliğine sahip olduğunu vurgulayarak, "Bu özellikten dolayı burada yetişen ürünlerin ayrı bir tadı ve görünümü var. Buranın en önemli özelliklerinden bir tanesi de meyve turfandacılığıdır. Türkiye'nin ilk turfanda eriği Silifke'nin Göksu vadisine çıkmakta" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 12:57

Selami Türkoğlu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ceylan kuş
Ceylan kuş - 3 ay Önce

Ben de istiyorum

SIRADAKİ HABER

banner50

banner52