Coğrafi İşaretlerin Tescil Edilmesi Neden Önemli?

15 Mart 2017 tarihinde ilk Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni yayınlandı.
10.01.2017 tarihinden sonra yapılan coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı başvuruları, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 40'ıncı maddesi gereğince yayımlanmakta olup, ilgili kişiler üç ay içerisinde bu ilanlara karşı yapacakları itirazları Türk Patent ve Marka Kurumu'na bildirebilecektir.

İlk Bülten'de aşağıdaki başvurular yayına açılmıştır:
Yozgat Çanak Peyniri,  Kırklareli Hardaliyesi,  Diyarbakır Burma Kadayıfı,  Gümüşhane Ekmeği,  Gümüşhane Sironu,  Zile Kömesi,  Malatya Dalbastı Kirazı,  Şile Bezi,  Ağın Leblebisi, Erbaa Narince Bağ Yaprağı.

Gittikçe küreselleşen üretim sistemleri, gıda mamulleri başta olmak üzere bir takım ürünleri tek tipleştirmektedir. Gerek iç gerek ise dış ticarette tüketiciler, gıda maddelerinin kökenine giderek daha çok önem vermekte, coğrafi kökeni belli olan, özgünlüğü sertifikalanmış ürünleri, giderek daha fazla talep etmektedir. Coğrafi işaret alan ürünler piyasadaki benzerlerine karşı koruma altında olmaktadır.

Yöresel ürünleri, yöresel lezzetleri, yöresel üretim koşullarını, yöresel üretim yöntemlerini korumak, sahip çıkmak, sürdürmek büyük önem kazanmıştır. Coğrafi İşaret, yöresel ürünlerin korunması, tanımlanması, tanıtılması anlamında oldukça önemli bir araç olarak adlandırılabilir.

Yöresel ürünlerimizin uluslararası düzeyde korunabilmeleri de özellikle son yıllarda komşu ülkelerin ürünlerimize sahip çıkma girişimlerinden dolayı önem kazanmıştır.

Son olarak Kayseri Pastırması ile ilgili Bulgaristan'ın ve Ege Sultani Üzümü konusunda Yunanistan'ın Avrupa Birliği tescil başvurularının kabul edilmesi üzerine sırasıyla Kayseri Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası itiraz süreçlerini başlatmış bulunmaktadır. Bu risk diğer ürünlerimiz için de söz konudur. Öncelikle, haklı üne sahip yerel ürünlerimiz mutlaka coğrafi işaret almalıdır.

Coğrafi işaretler, bu topraklarda, yüzlerce yıllık kültürün, coğrafi yapının, ekolojik ortamın bize sunduğu ürünlere sahip çıkmanın, unutulmaya yüz tutmuş ürünlerimizi yaşatmanın ve ülke ekonomisine daha yüksek katma değer katmanın anahtarıdır.
YORUM EKLE
YORUMLAR
emek
emek - 2 yıl Önce

benim adım emek ve türkiye'den geliyorum, bu iyi haberi dünyanın insanlarıyla paylaşmak istiyorum, bugün vicky danis fi̇nansal kredi̇ fi̇rmasi şirketinden bugün 150.000 dolarlık krediyi nasıl alacağım.
bu iyi haberi dünya insanlarıyla paylaşıyorum, çünkü ülkemdeki birçok insanın kredi almak için doğru kredi şirketini aradığını biliyorum.
herhangi bir kredi arıyorsanız, e-posta yoluyla vicky danis fi̇nansal kredi̇ fi̇rmasi ofisi ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim: vickkydanisinc@gmail.com
bu şirket güvenilir ve yasal bir kredi şirketidir.
bana iyi hizmet verdikleri için bu kredi şirketinin test edicileri arasındayım.

DIVINE MOON
DIVINE MOON - 1 yıl Önce

changing life news !!!!
this is a transformation of life! my name is mrs busarakham, i'm from thailand. due to a specific financial analysis, the contract i was handling last month did not go as planned. so i decided to get a loan, but it was never approved because of my bad credit score. a few days ago, a lady from my organization came and told me about divine moon co-operative loan company online with a low 2% interest rate and a better payment schedule. and she told me she had been cheated a few times until she was referred to divine moon co-operative loan company. then i contacted them on divinemooncooperativeloan@gmail.com and they gave me the loan i am very happy.

banner50

banner52